LATEST ARTICLES

Michal Roth, ministri i Shtetit gjerman për Evropën në MPJ, është shprehur kundër rivendosjes së kufijve Kosovë-Serbi, duke thënë se një ide e tillë provokon ndarje të reja në rajon “Ky propozim nuk qetëson, provokon ndarje të reja. Nuk duhet...
Ish-kryeministri Sali Berisha ka "rrëfyer" prapaskenat e takimit mes Edi Ramës dhe presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit. TIRANË– Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar pas takimit të presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit dhe pasardhësit të tij Edi Ramës në ambientet e...
Marco Wipfli, pronari i kompanisë turistike ”Meersicht”, ka shkruar për bukuritë natyrore të Kosovës, duke i cilësuar si befasia më e madhe në vitet e fundit, sa i përket vendeve turistike, që duhet t’i vizitoni, trasnmeton Gazeta Metro. “Unë jam...
Shkruan: Luigj GECI Kush janë banorët antikë të Pulies dhe të gadishullit Salentin, mesapët dhe iapigët? Mbishkrimet mesape, pesëmbëdhjetë vite të shkuara, ishin një mister i padepërtueshëm. Por, hulumtimet e fundit kanë gjetur se gjuha e mesapëve dhe e iapigëve ka...
Nga Aurenc Bebja*, Francë – 4 Maj 2019 “Le Petit Troyen” ka botuar, të hënën e 8 marsit 1920, në ballinë, një shkrim në lidhje me deklaratën e presidentit Wilson për të mbrojtur të drejtat e popullit shqiptar, të cilin,...
Nga: Besir BAJRAMI Një objekt misterioz është gjetur rastësisht në malet e Sharrit në Kosovë (mbi 2000 metra lartësi mbidetare), nga fotografi shqiptar Ismet Smaili. Ky objekt duket si një transformator, por është i mbështjellë me gur e që duket se...
“Sot është dita më e trishtë e jetës sime. Si doktor, unë kam trajtuar aq shumë gra shtatzëna dhe çdo herë që jam në sallën e lindjes i lutem Zotit t’i bekojë të gjitha nënat. Dhimbja që gratë kalojnë në...
Shkruan: Fahri XHARRA Konferenca e Ambasadorëve i nisi punimet në Londër, më 17 dhjetor 1912 e vazhdoi deri, më 29 korrik 1913. Përcaktoi të ardhmen e Shqipërisë mbi pavarësinë e vendit, por siç dihet nga këtu Shqipëria doli e përgjysmuar...
Bashkimi Evropian, përkatësisht Gjermania dhe Franca dëshirojnë që të anashkalojnë Shtetet e Bashkuara të Amerikës, nga dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, për shkak të qëndrimit të shumicës së administratës së Donal Trump për idenë e korrigjimit të kufijve. Kështu...
Konventa jugosllavo-turke e vitit 1938 dhe marrëveshja Jugosllavi-Turqi-Greqi e 28 shkurtit 1953 e njohur si pakti ballkanik e nenshkruar ne Ankara. Në bazë të hulumtimit sistematik të dy shërbimeve konzullare (sektorit të pasaportave) jugosllave dhe turke, dëshmohet se në periudhën...