SHPËRNDAJE

Hasan Prishtina ka qenë një nga personalitetet dhe figurat më të shquara të Lëvizjes sonë Kombëtare.

Ky ideolog i shquar, dhe udhëheqës i palodhur i kryengritjes së përgjithshme për pavarësinë e tokave shqiptare, tërë pasurin e dha për çështjen kombëtare shqiptare.
Veprimtaria e tij luftarake gjatë muajve maj-gusht 1912 e përgatiten ngritjen e Flamurit në Vlorë.  Për më shume ndiqeni një dokumentar për Hasan Prishtinën të realizuar nga Korab Basha “Zëri” /zeri.info/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here