SHPËRNDAJE

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 16 Prill 2017

Shqiptarja, arbëreshe apo arvanitase, e Iliridës apo e Shqipërisë, myslimane apo e krishterë, veriore apo jugore, elitare apo popullore, qytetare apo malësore, nuk i ka lënë indiferent të huajt me veshjen e saj tradicionale. Madje, shpeshherë, ajo ka ngjallur kureshtje me veçantinë e stilit të saj.

Këtë e dëshmojnë revistat, gazetat dhe romanet e shumta franceze apo në gjuhën frënge, ku hasim gravura dhe fotografi që i dedikohen asaj, ndër të cilat do të gjeni në vijim disa prej tyre të sjellura nga Aurenc Bebja, Blogu « Dars (Klos), Mat – Albania ». 

Kostum cilësor i grave shqiptare (1782) / Jean Houel, Palazzo Adriano, Siçili
Kostum cilësor i grave shqiptare (1782) / Jean Houel, Palazzo Adriano, Siçili

 

Bukuroshja shqiptare dhe Chateaubriand, Athinë (1806)
Bukuroshja shqiptare dhe Chateaubriand, Athinë (1806)
Veshje popullore të grave shqiptare (1782) / Jean Houel, Palazzo Adriano, Siçili
Veshje popullore të grave shqiptare (1782) / Jean Houel, Palazzo Adriano, Siçili
Mbi tarracat e Ohrit, Shqipëri (1841) / R. Coton Woodville, Revista “Le Monde Illustré”
Mbi tarracat e Ohrit, Shqipëri (1841) / R. Coton Woodville, Revista “Le Monde Illustré”
Kostumet popullore shqiptare sipas krahinave dhe besimeve fetare (1880) / Fortuné Louis Méaulle, Revista “Le Monde Illustré”
Kostumet popullore shqiptare sipas krahinave dhe besimeve fetare (1880) / Fortuné Louis Méaulle, Revista “Le Monde Illustré”
6
Princesha mirditore / Jules – Marie Armand, Molteni (1897-1898)

 

Grua mirditore / Jules – Marie Armand, Molteni (1897-1898)
Grua mirditore / Jules – Marie Armand, Molteni (1897-1898)
Malësorja shqiptare / Jules-Marie Armand, Molteni (1897-1898)
Malësorja shqiptare / Jules-Marie Armand, Molteni (1897-1898)
Gratë shqiptare tek burimi (1912)
Gratë shqiptare tek burimi (1912)
Gratë shqiptare në Maqedoni (1916)
Gratë shqiptare në Maqedoni (1916)
Kurs rrobaqepësie për gratë myslimane shqiptare të Tiranës (1919)
Kurs rrobaqepësie për gratë myslimane shqiptare të Tiranës (1919)

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/shqiptarja-ne-syte-e-te-huajve/Në rast të kundërt mos e publiko këtë shkrim.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here