SHPËRNDAJE

Është pa dyshim ndër femrat më të fuqishme në SHBA dhe njeriu më i besuar i Presidentit Donald Trump.Por gjatë një pritje të organizuar nga Konsullata e Përgjithshme e Kosovës në Nju Jork, Nikki Haley i habiti të gjithë kur deklaroi se bashkëshorti i saj është me origjinë shqiptare.

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara në OKB, deklaroi se Uashingtoni po përpiqet fort që të gjitha vendet ta njohin Kosovën në Kombet e Bashkuara, dhe se i shoqi është me origjinë nga Prishtina.

Komentet erdhën mes gjithë të të ftuarve, ku ishin të pranishëm edhe ambasadorë të akredituar në OKB, si dhe përfaqësues të diasporës shqiptare e të bizneseve amerikane.

alg-haley-husband-jpg

Duke theksuar faktin se bashkëshorti i saj është me origjinë shqiptare, përfaqësuesja e Trump tha se:

Ne deshëm të merrnim pjesë në këtë aktivitet për disa arsye. Jam këtu me burrin tim, gjyshi i të cilit erdhi në Amerikë nga Shqipëria.

Kemi shumë gjëra të përbashkëta me kosovarët në komunitetin shqiptar.

Ne po përpiqemi që Kosova të marrë njohjen e të gjithë vendeve në OKB dhe do të vazhdojmë ta bëjmë këtë derisa Kosova ta fitojë njohjen.

Ambasadorja la më tej të kuptohej se prania e saj në event ishte dhe një mesazh i qartë i faktit se Amerika do të vazhdojë të mbetet një vend mik për Kosovën.

Ajo kujtoi sesi shqiptarët e Kosovës u treguan të gatshëm të ndihmonin kur Teksasi u godit nga uragani këtë vit e shtoi se kjo flet për lidhjet që dy popujt ndajnë mes tyre.

Governor Nikki Haley, joined by her husband Michael, head to the State House to be sworn in after the Inaugural Prayer service held at Trinity Episcopal Cathedral Wednesday, Jan. 14, 2015 in Columbia, S.C. (Kim Kim Foster-Tobin/The State/TNS)

18haley-master768

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here