Nga Aurenc Bebja*, Francë “Comoedia” ka botuar, të enjten e 6 shtatorit 1928, në faqen n°3, shkrimin e shkrimtarit, romancierit dhe gazetarit, Pierre Chanlaine, në lidhje me arritjet (sukseset) e Ahmet Zogut gjatë udhëheqjes së tij. Aurenc Bebja, nëpërmjet blogut të...
Me këtë kartolinë të përpunuar nga patrioti Spiridon Ilo, si shenjë mirënjohje ndaj ndihmës së SHBA në mëkëmbjen e Shtetit hqiptar, duhet përkujtuar Thomas Woodrow Wilson, i cili arbitroi fort lumturisht në mbështetje të kërkesave legjitime për mbijetesë të...
Në Francë, mbi 100 000 veta kontribuon me para për kete monument të madh lirie nga bronzi.. Në SHBA me një përpjekje kolosale të magnatit të shtypit Joseph Pulitzer dhe mijërave amerikanëve që me kontributet e tyre në të holla...
“Hidhërimi im i madh, nuk gjeta dot vendin, ku u varrosën të afërmit e mi: vëllezërit Faruku 5 vjeç, Ferhat 13 vjeç dhe motra Makbule 2 vjeçe, gjyshërit, nëna dhe babai” 66 vjet për t’u kthyer në vendlindje atje ku...
Edhe germat e përdorura në të dyja poemat e Homerit janë germa të abecedarit pellazg, i njohur qysh në kulturën pellazge Vinkë-Turdas (mijëvjeçari 6 p.e.s.) dhe i përhapur më pas në viset e tjera të mesdheut, që e huazuan...
Tani që është 90 vjeç, aktorja e përmasave botërore, Irene Papas, ka zbuluar origjinën e saj të vërtetë, edhe pse gjithkush nga ne e ka njohur si aktore greke. “Nuk mund të largohem nga kjo botë e të mos e...
Ministri për punë të jashtme dhe Ministër i Mbrojtjes së Gjermanisë, pati deklaruar në Bundestagun Gjerman për të marrë vendimin për të Bombarduar caqet Ushtarake Policore të Servisë ‘Ne nuk guxojmë të lejojmë të ndodhë gjenocidi ndaj një populli në...
Suedezi i dashuruar në gjuhën dhe kulturën shqipe Bisedë me Albanologun dhe përkthyesin suedez, Ullmar Qvick, kujtime nga procesi i hartimit të fjalorit të parë suedisht-shqip. Bisedën e realizoi: Mimoza Hasani Pllana Mimoza Hasani Pllana: I nderuar, z. Qvick, po nisim këtë...
Ndërsa vendet e Bashkimit Europian i kanë ndaluar prej kohësh, disa lloj pesticidesh vazhdojnë të importohen drejt Shqipërisë. Kjo mesa duket nuk përbën fare problem për institucionet në vendin tonë. Një deklaratë të tillë e ka bërë edhe Granit Sokolaj i Qendrës Alert...
Për shkak të ndryshimeve klimatike të shkaktuara nga sjellja katastrofike e njeriut, planeti ynë do të shkatërrohet në mënyrë të pariparueshme në vetëm 11 vjet. Ndryshimi i klimës shkaktuar nga veprimi fatkeq i njeriut po e çon Tokën drejt vdekjes....