Piktori i shquar Todi Naum Dallta lindi më 9.Xl.1875 në Voskopojë në një familje të nderuar të atij fshati dhe vdiq me 7. ll.1962 në qytetin e Korcës, ai ishte femija i dytë i Naum dhe...
Sulmuesi kosovar i Malit të Zi, Fatos Beqiraj, ka shprehur emocionin e tij për mikpritjen që i kanë bërë rreth 12 mijë e 500 shikues në “Fadil Vokrri”, ku është kthyer për ndeshje pas 12 vjetësh. “Jam kthyer pas 12...
Përfaqësuesja e Kosovës në futboll nuk po njeh humbje në ndeshjet e zhvilluara si vendas, në stadiumin ‘Fadil Vokrri’, shkruan Gazeta Metro. Pas humbjes nga Anglia në ndeshjen e fundit, Kosova i është kthyer fitoreve në ndeshjet kualifikuese për Kampionatin...
Shqipëria del në avantazh ndaj Moldavisë në minutën e 22-të me një gol të shënuar nga Cikalleshi. Pas disa aksionesh të njëpasnjëshme, më në fund kuqezinjtë arritën të gjejnë rrjetën e Moldavisë. Mbrojtja moldave gaboi me pasime në zonë dhe...
Eurodeputetja e Suedisë, Arba Kokalari, e cila është me origjinë shqiptare, ka kërkuar nga shteti i saj që të ndikojë që shtetet e tjera anëtare të Bashkimit Evropian të hapin negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. “Këtë javë, ministrat...
Sonte është duke u zhvilluar ndeshja mes Kosovës dhe Malit të Zi në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë. Mes shumë fytyrave publike që kanë zgjedhur ta shohin nga afër ndeshjen, është edhe aktori i shumë pëlqyer kosovar , Vedat Bajrami. Mirëpo,...
Xhemile Hysenaj Në Kosovë, janë të raportuara mbi 20.000 viktima të dhunës seksuale gjatë luftës, konsiderohet që kjo shifër do të duhej të ishte edhe më e madhe, por, për arsye të ndryshme që në fakt janë të dhimbshme dhe...
Si sot 5 vite më parë, Shqipëria luante në Serbi, në një ndeshje ku autoritetet serbe ndaluan çdo simbol shqiptar, ndaluan tifozët, vërshëllyen himnin dhe tentuan të ishin Zot në fushë. Gjithçka dukej se po shkonte mirë në fushë,...
Ambasadori i OSBE-së në Shqipëri, Bernd Borchardt i bëri thirrje komisionit të posaçëm për reformën zgjedhore të gjejë një zgjidhje, maksimumi deri në fund të këtij viti. Në një intervistë për Zërin e Amerikës, Ambasadori Borschardt nxiti prokurorinë të...
Për helmimin e zyrtarëve të KQZ’së, ka folur me një gjuhë kërcënuese dhe Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Dacic, duke thënë se shqiptarët po duan ti dëbojnë tërë populli serb në ilegalitet, transmeton Gazeta Metro. Shefi i diplomacisë serbe...