Që prej kohës kur mori drejtimin e Prokurorisë për Krime të Rënda, Besim Hajdarmataj lëvizte me një automjet tip “Benz” me targa AA 237 HT. Ndërkohë, ditën e sotme, personi në fjalë u pa të mbërrinte me një tjetër automjet...
LAURUS NOBILIS (lat.) LORBEER (gjer.) LOVOR, LOVORIK (kro.) DAFINË (shq.) PREJARDHJA: Dafina e ka prejardhjen nga Lindja e afërt, por ajo është e përhapur edhe në Mediteran. Në disa vende të botës si p.sh. në ishujt Kanare, malet e këtyre ishujve janë të populluara...
Ishulli Bermeja ndodhej, të paktën deri në vitin 1997 në Gjirin e Meksikës, 22 kilometra në veriperëndim të gadishullit Jukatan dhe 150 kilometra nga atoli Scorpio, por më ai nuk është. Bermeja është një ndarje formale mes ujërave meksikane dhe...
Ulja e temperaturave dhe reshjet e borës vështirësojnë qarkullimin në komunikacion. Madje shumë rrugë mbesin të papastruara për shkak të kapaciteteve të pa mjaftueshme për t’i pastruar rrugët. Por në një video shihet një pastrim i veçantë i rrugëve me...
Ajo që ishte shkruar në raportin e inteligjencës italiane për vitin 2017 se organizatat kriminale shqiptare kanë një rol shumë ta madh në trafikun e drogës, e konfirmon në Tiranë edhe Prokurori Kombëtar i Antimafias dhe Antiterrorizmit në Itali,...
Indeksi i Fuqisë Globale 2017 e rendit Shqipërinë në vendin e 90-të, nga 133 shtete të marra në studim, sa i përket fuqisë ushtarake dhe njerëzore. Global Firepower e rendit Shqipërinë të dytën në Ballkan, pas Serbisë, duke shënuar përmirësim...
Ndeshja e Europa League mes Athletic Bilbaos dhe Spartakut të Moskës u parapri nga sherri masiv mes tifozëve “ultras” të ekipit spanjoll dhe atij rus. Një polic humbi jetën pas një infarkti në zemër, të shkaktuar nga tensioni në rrugë. Në...
Dëbora ka mbuluar pjesën më të madhe të Kroacisë, duke bërë që temperaturat jashtëzakonisht të ulëta të shkaktojnë vështirësi të trafikut, si dhe të shkaktojnë probleme në furnizimin e qytetarëve, pasi erërat e forta rrisin edhe më shumë ndjenjën...
Abdyl Frashëri, lindi në vitin 1839 në fshatin Frashër të Përmetit, në Shqipëri e vdiq më 23 tetor të vitit 1892 në Stamboll të Turqisë. Ishte patriot dhe demokrat i shquar, një nga ideologët përparimtarë të Rilindjes Kombëtare Shqiptare...
Keni dëgjuar raste të ndryshme kur partnerët në një lidhje, kanë një diferencë të madhe në moshë. Por mos të harrojmë se të gjithë themi se dashuria nuk ka moshë. Por si reagojmë nëse në rrugë hasim një çift i...