Në konferencën për shtyp që u zhvillua pas mbylljes së takimit të ministrave të Jashtëm të Bashkimit Europian në Luksemburg, komisioneri për Zgjerim në largim i BE-së, Johanes Hahn i kërkoi falje qytetarëve të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut...
Drafti i Presidencës Finlandeze të Bashkimit Evropian për ndarjen e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut nuk është pranuar nga ministrat e Jashtëm të vendeve anëtare, të mbledhur në Luksemburg. Ministrja finlandeze për Çështjet Evropiane, Tytti Tuppurainen, deklaroi se edhe...
Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka thënë se kur ta drejtojë qeverinë, nuk garanton sukses me Serbinë, por përfaqësim të suksesshëm të Kosovës, shkruan Gazeta Metro. Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka komentuar takimin me kandidaten për kryeministre...
Gazeta e përditshme malazeze “Vijesti” e ka lartësuar paraqitje e Kombëtares së Kosovës në triumfit 2:0 kundër Malit të Zi të hënën në një ndeshje kualifikuese në Prishtinë, duke e krahasuar atë me Kombëtaren e Anglisë. “Mali i Zi nuk...
Kosova ka tërhequr aplikimin për anëtarësim në Interpol. Kryeministri në largim i Kosovës, Ramush Haradinaj përmes një letër të dërguar Asamblesë së Interpolit ka kërkuar tërheqjen e kërkesës për pranim të Kosovës në këtë organizatë, raporton Gazeta Sinjali. Mediat në...
Sot në Triesh në Komunën e Tuzit para shkollës Fillore ”Gjergj Kastrioti Skënderbeu” është bërëzbulimi i bustit të heroit Kombëtarë Gjergj Kastrioti – Skënderbeu. Të pranishëm ishin një numër i madh i qytetarëve nga Malësia por edhe nga Kosova, Shqipëri...
Pas katër vjetësh ndërtimi, aeroporti i ri ndërkombëtar është hapur Pas katër vjetësh ndërtimi, aeroporti i ri ndërkombëtar në Pekin është hapur në fund të muajit shtator të këtij viti. Është aeroporti më i madh në botë përsa i përket...
"Vendimi për uzinën e re u azhurnua nga bordi i Volkswagen AG,"- tha zëdhënësi i gjigantit gjerman të makinave, duke shtuar se kompania po shikon me shqetësim zhvillimet aktuale në rajon. Sot është dita e konfrontimit midis trupave të Damaskut...
Vedat Muriqi është lavdëruar nga shumë persona për paraqitjet e tij për Fenerbahcen dhe Kombëtaren e Kosovës, mirëpo lëvdata e fundit për të erdhi nga mediumi serb Blic, që e cilëson kosovarin “Zot të futbollit në Prishtinë”. Vedat Muriqi ishte...
Në Düsseldorfer Königsallee, duket se është e rëndësishme të tregoni se çfarë keni në xhep. Edhe njerëzit që duan të tërheqin vëmendjen me makinat e tyre luksoze tërheq bulevardin e njohur ndërkombëtarisht. Midis tyre janë gjithnjë e më shumë të...