Në këtë fotografi Hajrush Ziberi lutet për jetën e tij, pasi ai kapet nga kriminelët serbë në Bosnjë në vitin 1991. Ai torturohet dhe me pas vritet nga “Tigrat e Arkanit”. Ron Havivi është një fotograf amerikan, autori i fotografive...
Drejtori i Arkivës së Shtetit, Kastriot Dervishi, ka reaguar pas intervistës së Nexhmije Hoxhës. Ai thotë se kjo e fundit gënjen kur thotë se nuk kanë bërë krime dhe Enveri nuk ka urdhëruar vrasje. Dervishi ka publikuar një document, ku Enveri...
Ligjëruesi universitar me prejardhje nga Beliçica e Rekës së Epërme nga rajoni i Mavrovës në Maqedoni, së fundmi doli publikisht dhe deklaroi preardhjen e tij etnike. 66 vjeçari që për shumë vite jetoi në Lindjen e Mesme rrëfen në Info...
Ndonjëherë mrekullitë mund t’i kërkosh shumë lartë, e në të vertetë ato ndodhen këtu afër nesh, ashtu siç është edhe ky qytet antik, qyteti  Amantias. Amantia është një nga qytetet, sigurisht më të vjetër të kohës, por që me...
Shkruan: Fahri XHARRA Ç’ashtë ky za, kjo gjuhë që mbjell ,diamante rreth e qark ,e vransinën në det e hedhvetëm diellin sjell në prag ?! Gjuha jonë sa e mirë!Sa e ëmblë, sa e gjerë!Sa e lehtë, sa e lirë! Sa e...
“Rusia është revoltuar nga “sulmi i policis se Kosovës në rajonin serb”, kështu e fillon artikullin media e njohur britanike Sky News, duke përshkruar ngjarjen që ndodhi sot në Mitrovicën Veriore, transmeton Gazeta Metro. Operacioni i madh që kryen Njësia Speciale gjatë...
Në moshën 100 vjeçare, një grua gjermane është zgjedhur këshilltare lokale në qytetin e saj perëndimor, transmeton Gazeta Metro. Lisel Heise, pjesë e grupit ‘Ëir fur kibo’ ka fituar më së shumti vota në garën për zgjedhje lokale in Kirchheimbolanden,...
Elbenita Kajtazi është solistja e re nga Kosova e cila do të jetë pjesë e operes Der Rosenkavalier. Operë në të cilën do të ngjitet në skenë se bashku me mezosopranojen botërore Sophie Koch, ketë e ka konfirmuar vetë...