Tre peshkatarë kanë kapur një peshk gjigant ton që peshonte plot 272 kg ndërkohë që kishin dalë për peshkim në brigjet e Irlandës. Dave Edwards, ishte ai që e kapi peshkun e rrallë ton dhe madje arriti që të bënte...
Presidentja e Kroacisë, Kolinda Grabar-Kitarovic, sërish ka marrë vëmendjen e opinionit me deklaratat e saj, kësaj radhe e ka komentuar këndimin e saj para hyrjes në Asamblenë e Kombeve të Bashkuara në New York. Ajo ka thënë për HRT se askush nuk...
Një psikolog i shquar australian është shprehur i shqetësuar për shëndetin mendor të aktivistes së klimës, adoleshentes Greta Thunberg. 16-vjeçarja suedeze tërhoqi vëmendjen e mediave botërore me fjalimin e saj plot pasion në samitin e Kombeve të Bashkuara që u...
“Në Shqipërinë e veriut funksionon edhe sot ligji i gjakmarrjes: Kush merr gjak, duhet të japë gjak (ta paguajë gjakun me gjak)”. Një grua zvicerane, motër nderi e rendit të kapucinëve, Christina Färber, i ka dhënë vetes misionin që...
Monika Kryemadhi shprehet se Departamenti Amerikan i Shtetit e ka këshilluar vazhdimisht por ajo ka dalë kundra dhe sipas saj këtë e ka bërë për të mirën e shqiptarëve. “Më mori Palmer në telefon dhe ja hapa. Më tha mos digj...
Policë kineze kanë nisur të patrullojnë pikat turistike në Beograd së bashku me homologët e tyre serbë. Zyrtarët serbë thonë se përforcimet kineze janë të nevojshme për të ndihmuar me numrin e shtuar të vizitorëve nga Kina, si dhe...
Vigan Qorrolli, analist politik, përmes një postimi në facebook ka shkruar se, sa të ka shqiptarë të Kosovës, oportuniste me pedigre, që politikanëve të vjetër ose kandidatëve për t’u bërë politikanë në këto zgjedhje ju shkruajnë dhe thurin lavde...
Ka vdekur ish presidenti i Francës, Jacques Chirac në moshën 86 vjeçare, ndërsa shkaqet akoma nuk dihen sipas mediave franceze, shkruan Gazeta Metro. Zhak Chirac, i lindur 29 nëntor 1932 në lagjen 5 të Parisit, ishte një burrë shteti francez, ish kryetar...
Shumica e femrave përballë partnerit mundohen të tregohen kreative dhe unike. E tillë duket të jetë edhe bashkëshortja e kryetarit të komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri. Jo rrallë herë, Mika Bajrami publikon fotografi nga më të ndryshmet përkrahë Lutfiut. E së...
Mentor Kikia Po me Gretën ç’dreqin patët o shqiptarë? Që një adoleshente, aktiviste mjedisi, si Greta e Suedisë, nuk shkoi fillikat në pallatin e madh të OKB-së, kjo nuk do shumë mend. Por të shikosh pas saj teori konspirative sikur Greta...