Lamtumirat, në përgjithësi, na lëndojnë. Dhe çfarë ndodh nëse kjo përshëndetje ka të bëjë me nënën? Për mua, kjo temë është shkatërruese dhe vetëm duke menduar për të shkruar për këtë sytë e mi mbushen me lot. Nëna ime...
Të dielën mbrëma është zhvilluar edicioni i 71-të i ndarjes së çmimeve Emmy (Primetime Emmy Awards) në Microsoft Theater të Los Angelesit. “Game of Thrones”, “Fleabag” dhe “Chernobyl” ishin fituesit e mëdhenj. Në këtë eveniment të madh ishin prezent fytyrat...
Shkrimtarja nga Durrësi Gladiola Busulla Jorbus, gjatë gushtit të këtij viti është përzgjedhur nga programi i AIR Litteratur Västra Götaland të jetë pjesëmarrëse në një program letërsie, në Stromstad të Suedisë. Vlen për t’u theksuar se Gladiola është shqiptarja e...
Bullgaria, Rumania, Kroacia dhe Greqia kanë kërkuar hapjen e negociatave të anëtarësimit në Bashkimin Evropian të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut. Në takimin e zhvilluar në hapje të sesionit të punimeve të Asamblesë së OKB-së, ministrat e Jashtëm të...
Në vitin 132 të erës sonë, Zhang Heng, një studiues nga Kina, i paraqiti oborrit të mbretit Han sizmoskopin e parë në botë. Rindërtimet që i janë bërë sot kësaj pajisjeje i masin tërmetet me saktësi të lartë. Instrumenti përbëhet...
FC Prishtina së shpejti pritet të bëhet me autobus të klubit. Klubi kosovar do ta marrë autobusin e klubit gjerman, Bayern Munich,. Këtë lajm e ka bërë të ditur edhe vetë presidenti i klubit, Remzi Ejupi në profilin e tij...
Shtypi italian i ka kushtuar një artikull të veçantë sopranos shqiptare Marigona Qerkezi. Në këtë artikull për Qerkezin, lajmërohet premiera e operës “Guglielmo Tell”, e cila hap hap sezonin operistik të Teatrit të Operas në Como. Sopranoja Marigona Qerkezi i është...
Në Bronks të New Yorkut në Shtetet e Bashkuara të Amerikës u hap shkolla shqipe “Alba Life”. Themeluesit e kësaj shkolle janë Qemal dhe Kozeta Zylo, të cilët për vite me radhë kishin punuar dhe kontribuar në promovimin e vlerave...
Kompania mëmë e Mercedes Benz, Daimler, është gjobitur me 870 milionë euro, ose gati 1 miliardë dollarë, pasi prokurorët gjermanë zbuluan se kishin mashtruar me shkarkimin e gazrave ndotës me veturat e tyre C-Class dhe E-Class. Janë rreth 280 mijë...
Pak minuta më parë, kryeministri i vendit ka postuar atë të cilën e ka cilësuar si “Fotoja e Ditës”. Në foto, Rama dhe bashkëshortja e tij, Linda shfaqen përkrah presidentit Trump dhe Melania-s.