Kreu i Shtetit, Ilir Meta reagoi menjehere pasi Komisioni i Venecias publikoi kete te hene raportin zyrtar perpiluar per ceshtjen e dekretit te presidentit Meta per zgjedhjet lokale te 30 qershorit, te cilat i shtyu pasi opozita nuk pranoi...
Akrepat do të kthehen përsëri për një orë prapa. Gjithmonë në natën ndërmjet të shtunës dhe të dielës fillon periudha e ndryshimit të orës, duke lëvizur akrepat para ose prapa për një orë. Siç ka ndodhur çdo vit, në fundjavën...
Shkruan: Fahri XHARRA Të ndrydhësh do të thotë të ngjeshësh diçka për të zënë vend më pak. Brumi ndrydhet. Ndrydhet edhe ajri. Ndrydhja është kur nuk e lë diçkafin apo dikë të shfaqet apo zhvillohet lirisht duke i krijuar pengesa...
Hulumtimet e fundit të kryera nga shkencëtari eminent botëror i artefakteve parahistorike, profesori Emmanuel Anati, dëshmojnë qartë praninë e njeriut në Kosovë në më shumë se 12 mijë vjet më parë. Gjatë eksplorimit të artefakteve parahistorike në Kosovë, projekt i...
Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka vlerësuar lartë ministrin në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, transmeton Gazeta Metro. Rama në një intervistë tha se falë punës së bërë nga ana e këtij ministri, SHBA dhe shumë...
Disa ditë më parë një 16-vjeçare shqiptare na bëri të gjithëve krenarë teksa mbajti një fjalim tepër dinjitoz në Parlamentin Europian. Është fjala për Rea Sylejmanin nga Kosova, e cila paraqiti problemet për dhunën dhe diskriminim gjinor përpara të gjithë...
Mesfushori nga Kosova, Xherdan Shaqiri, pak para ndeshjes së Kosovës me Malin e Zi, i ka cilësuar si bisha lojtarët e kombëtares. Shaqiri këtë e ka bërë përmes një komenti të lënë në fotografinë e Florent Hadërgjonajt. “Bishat”, ka shkruar Shaqiri,...
Më 14 tetor të vitit 2014 ndodhi ajo që do të merrte një vëmendje të gjerë mediatike. Në orën 21:27 u ndërpre ndeshja Serbi-Shqipëri që luhej në kuadër të kualifikimeve për kampionatin Evropian Francë 2016. Ndërprerja ishte paralajmëruar thuajse që...
Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë sot se është i shqetësuar për shkak të ngjarjeve të fundit në Kosovë dhe për, siç thotë ai, “tentimin e shqiptarëve që të marrin vendim për largimin e Listës Serbe (LS), për...
Shala ka premtuar se do të japin gjithçka të hënën në “Fadil Vokrri” për t’i ndalur tri pikët në shtëpi. Kosova ka përfunduar përgatitjet para përballjes së madhe të hënën në “Fadil Vokrri”. “Dardanët” do të kenë punë me Malin e...